Borovský potok

26.03.2020

Borovský potok je pravostranný přítok řeky Sázavy v okrese Havlíčkův Brod v Kraji Vysočina. Délka toku činí 17,9 km.[1] Plocha povodí měří 72,9 km².[2]

Potok pramení v lesích zhruba 2 km východně od osady Peršíkov, která se nachází severně od Havlíčkovy Borové, v nadmořské výšce 618 m. Po celé své délce teče převážně jihozápadním směrem. Protéká Peršíkovem, okrajem městyse Havlíčkova Borová, níže po proudu osadou Železné Horky. U obce Stříbrné Hory se potok vlévá zprava do Sázavy na jejím 177,8 říčním kilometru v nadmořské výšce 435 m. 

  • Jitkovský potok (hčp 1-09-01-025) je pravostranný přítok s plochou povodí 19,8 km².
  • Modlíkovský potok (hčp 1-09-01-029) je levostranný přítok s plochou povodí 7,4 km².
  • Bělá, zprava, ř. km 6,0

V raném novověku jeho vody praly vytěžené stříbro a železnou rudu, později mlýny mlely mouku a cihelna na břehu pálila cihly. Nic z toho již nezůstalo. Ale potok významně obohacuje Sázavu, vodu nasává z plochy 72,9 kilometru čtverečních, na své cestě s sebou přibírá tři potoky: Jitkovský, Modlíkovský a Bělou, a do Sázavy dodává průměrně půl kubíku vody za sekundu. Jeho pramen lze najít dva kilometry severovýchodně nad Peršíkovem. Protéká pod Havlíčkovou Borovou, zdraví tvrz v Železných Horkách, kličkuje mezi Macourovem a Žižkovým Polem a ve Stříbrných Horách ústí do Sázavy. V celkové délce toku 14 a půl kilometru bystřina "spadne" dolů o 213 metrů.

Jarní vodácké tamtamy sdělují, že po tání bývá dostatek vody i na splutí přibližně pět kilometrů dlouhého úseku, počínaje od silničního mostu číslo 351 v Macourově do Stříbrných Hor. Spád je sedm promile, vodácká obtížnost WWI.

"Na internetových stránkách povodí i Českého hydrometeorologického ústavu postupně přibývají online vodočty. Vodáci si tak mohou užívat komfortu znalosti vodního stavu ještě před tím, než se k vodě vypraví. Nové on-line vodočty se objevují i u malých potoků, a tak se nabízejí stále nové a nové příležitosti. Jednou z nich je Borovský potok. Tenhle potok opravdu v kilometrážích nenajdete, přesto je překvapivě dobře sjízdný. Má to ale podmínky, které když jsou splněny, zaručují mimořádný a velmi řídce uskutečnitelný zážitek. No, jak říkám, je to příležitost pro trpělivé potokáře," píše na vodáckém webu www.raft.cz, Jiří Škaloud.

Koryto se zběsile kroutí

Vodák s přezdívkou Šakal dodává: "Pokud vodočet ve Stříbrných Horách hlásí tři a půl kubíku, je téměř jistota, že takhle malý potok bude vrchovatý až po okraj, a tedy sjízdný. A je-li k tomu i předjaří, znamená to, že voda bude čistá a koryto nebude tolik zarostlé a plné komárů. Potok nám tak ukázal laskavou tvář předjarního veselí."

Borec rozhodně doporučuje dobrou helmu a vestu kvůli shýbačkám pod větvemi, neboť "koryto se zběsile kroutí, ve vymletých meandrech se tvoří vodní boule a silné vracáky". Jezy vodáci potkají pouze dva, oba sjízdné, u Zádušního a Spáleného mlýna. "Celý úsek se dá stihnout za hodinu a něco. Borovský potok se jistě nestane příliš populárním, ale pro milovníky předjarní přírody a opuštěných údolí je jako stvořený. Trochu připomíná údolí Sázavky pod Leštinou," uvádí Šakal.

Vodácký kolega, který se podepsal jako Vladimír z Brna, reagoval: "Dík za cenné info. Doposud jsem nevěděl, že něco takového existuje, a kupodivu od nás v dojezdné vzdálenosti. Dle tvých informací bych to srovnal s Bystřicí (Pernštejnskou), úplně jsem ji měl při čtení před očima. Myslím, že Borovský potok zařadíme do jarního repertoáru."

Starý kamenný jednoobloukový most u Obce Stříbrné Hory, starý 400 až 500 let. Most je památkově chráněn. Rozpětí mostu 5,4 m, šířka je 4,5 m. Je nadaleko místa, kde Borovský potok ústí do Sázavy. Kousek od mostu vede cesta, které je pozůstatkem staré železnice. Dál, mezi obcemi Přibyslav a Sázava je tato cesta využívána jako cyklostezka.