Aktuality

..s TrojHáčkem proti proudu .)

..spolu proti proudu.“

Motto, které nás provází od začátku myšlenky OS TrojHáček a né jednou se zdála naše cesta zbytečná, či marná. I tak jdeme dál s hlavou plnou nápadů, jak zlepšit naše žití a udržet krásy malebného kraje českomoravské vrchoviny, našeho domova. Druhým rokem jsme se přihlásili k akci Čistá Vysočina a prvním rokem k akci Čistá řeka Sázava, kde se podařilo navázat spolupráci s koordinátorkou celé akce paní Hupkovou a pevně doufáme, že tímto naše spolupráce nekončí.

Sobota 13.dubna 13:00 hodin, příhodný po obědový čas vyvalit pupky na zahrádce u pifka, poklábosit, ve většině případů si postěžovat, co nás trápí, bolí, chybí, ale né každý z nás se v tomto najde. Pro nás to byl čas srazu u místní sokolovny a začátek pochodu za „očistou“ Borovského potoka a přilehlého okolí. Milé překvapení byl počet účastníků i věková skladba našeho čistícího repertoáru. Bylo nás dokonce tolik, že jsme se rozdělili na dvě party a každá začala z jiného „konce“. Parta okolo Tomáše Kučery si vzala na paškál čištění od Podhorského rybníka směrem k osadě Peršíkov a naše parta se ponořila do čištění potoka „u Labe“ kráčejíc směrem ke starému ovčínu, který při pohledu zeje prázdnotou a vyvolává určitý druh nostalgie. Zde se našlo asi nejvíce „pokladů“, které již přebývali u pomyslných dárců a bylo jim líto je uskladnit do popelnice:(. U soutoku této „borovské stoky“ a Borovského potoka jsme se vydali proti proudu k Peršíkovu, kde se „utopil“ náš premiant Danda Hájků, který byl následně eskortován ku domovu. Malebná krajina s přibývajícími krůčky směrem k přítoku, kreslila naši cestu podél meandrů potoka a sem tam mezi stromy vykoukla silueta borovského kostelíčku, né jednoho z nás napadá část básně významného rodáka K.H.B.

..

Ten borovský kostelíček
stojí na vršku,
skrze lesy smutně na mne hleděl:
„Jsi to, můj hošku?“

..

Výborná nálada provázela naší skupinu celou trasou čištění a dokonce jsme potkali i zmiji obecnou, poslední tanečnici „Na Cikánce“, která vleže v rytmu samby, hledala paprsky slunka, aby pookřála po dlouhé zimě. Celou akci dokumentoval pan Filip T.A.K. a naše začínající foto dokumentaristka Míša Chlubnová, která s Jíťou Štefáčkovou zaujali kočárkovou jízdou, kde místo popelářského vozu usedli do kočárků Terezka s Jáchou naši nejmladší pomocníci s dudlíkem místo pedálů. Velký obdiv mají paní Kolouchová a paní Nejedlá, které šli s námi proti proudu a které rozzářili nejeden úsměv. Též patří velké díky Láďovi Šorfovi, který jako neohrožený Nebojsa, podstoupil nejeden souboj s linem, či jiným zákeřným bordelem :). A jelikož jsme v aprílu, tak počasí opravdu dostálo svému jmenovci a jednou nás zkropil jarní deštík, ale nejsme z cukru. „Kolo kolo mlýnské, za čtyři rýnské“, prastará říkanka kterou zná asi každý, i my jsme našli v potoce kolo, jen nebylo polámané ani mlýnské, nejspíš nějaký traktorista ukroutil ho v půl a zapomněl. Celkem jsme nasbírali 20 pytlů odpadu, nějaký železný šrot od pokliček a hrnců až po střešní krytinu, části lina atd.

 

Celou velmi zajímavou „procházku“ jsme zakončili u nás na rybníce V Kopaninách, kde čekal teplý citronový čaj a buřty. Kdo chtěl mohl se při ohřát v maringotce a dětem jsme navázali profesionální klacky na rybačku, které pak vyrazili na lov okounků. Celé odpoledne plné radosti v každém z nás nechá určitou vzpomínku, třebaže jen malinkatou, neb i malé krásy stojí někdy za velkým štěstím.

 

Tímto bych rád poděkoval všem zúčastněným, i našim malým TrojHáčkům, kteří nelení a s námi jdou někdy cestou nelehkou. Těšíme se za rok na shledanou.

Zváni jsou úplně všichni, 

mladí i staří, 

děti i senioři, 

rybáři i zemědělci, 

hasiči či požárníci, 

šachysti i fotbalisti, ,

myslivci i krasavci, 

modelky i popelky, 

ODSky i TOPky,

komunisté i zelení,

pojďme a společně 

udělejme něco pro naše okolí,

pro náš kraj malebný,

pro potok Borovský.

 

OS TrojHáček